Jak zrobić wykrój rękawa – instrukcja krok po kroku Wykroje

We wcześniejszym wpisie przedstawiliśmy szczegółową instrukcję jak skonstruować wykrój sukienki. Sukienki bez rękawów są fajne, ale pory roku są wymagające, a i niektóre z Pań wcale nie przepadają za obnażaniem swych ramion. Będą nam więc niezbędne rękawy. Przyszedł więc czas na drugą instrukcję, czyli jak zrobić wykrój rękawa.

Wiele osób korzystających z gotowych wykrojów narzeka na niewygodne i niedopasowane rękawy. Odpowiedzią na te bolączki jest wykonanie takiego wykroju samodzielnie. Ale jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy jedną z metod jak zrobić wykrój rękawa. Wydała nam się jedną z prostszych i najrzetelniejszych. oto, co należy zrobić.

Przed przystąpieniem niezbędne, jak zwykle jest branie miary. W tym celu potrzebujemy parametry nie tylko ramienia, ale również zrobionego wcześniej i skorygowanego wykroju sukienki. wykrój przodu, jak i tyłu sukienki należy przyłożyć do siebie tak, aby stykały się ze sobą podkroje pach. Następnie należy zmierzyć

 • odległość od szczytu ramienia pleców do szczytu ramienia przodu
 • głębokość pachy
 • długość podkroju przodu
 • długość podkroju tyłu
 • długość ramienia
 • długość do łokcia
 • obwód bicepsa
 • obwód nadgarstka
 1. Narysuj linię pionową o długości ramienia. Od góry odmierz głębokość pachy pomnożoną przez 0,8 i zaznacz w tym miejscu punkt (C). Przeprowadź przez niego linię prostopadłą. Od punktu C w prawo zaznacz odległość o długości= długość przedniego podkroju pomnożona przez 0,75. Jest to punkt D

Teraz odmierz długość tylnego podkroju pomnożoną przez 0,75 w lewą stronę. Oznacz to jako punkt E.

Oba punkty połącz liniami z punktem A. Powstanie trójkąt, który jest naszą siatką.rys-2a

Odcinek AC podziel na pół, a w miejscu połowy zaznacz punkt O. Teraz pod kątem 45 stopni wyprowadź z tego punktu dwie linie w obie strony ioznacz ich punkty przecięcia z siatką FG. Następnie w ten sam sposób pod kątem 45 st. wyprowadź linie z punktu C i oznacz punkty przecięcia z siatką G i H. Zaznacz środek dolnego odcinka DG, dzieląc go na pół i oznacz punkt K. Z pkt. I poprowadź linię do pkt.C. Powtórz tę czynność na przeciwległym odcinku HE i oznacz punkt J.rys3a

Nasza siatka jest już gotowa. Teraz należy wydłużyć odcinek FO o 2cm, a odcinek OG o 1,8cm. Na niższym odcinku IC należy zaznaczyć 0,5cm , a na odcinku CJ należy zaznaczyć 0,8cm.

rys4aPo wyznaczonych odcinkach przeprowadź płynnie linię rysując w ten sposób kształt główki rękawa. Po narysowaniu zmierz długość łuku AD. Długość ta powinna być o ok. 2cm większa od tylnego podkroju. Długość łuku AE również powinna być większa o ok. 2cm od przedniego podkroju.

Przedłużenie rękawa

Z punktu B wyprowadź linię prostopadłą i odmierz na niej obwód nadgarstka z uwzględnieniem luzu. Połącz teraz punkty podkroju pachy przodu i tyłu z linią nadgarstka (rys. ).

Od punktu A odmierz w dół długość do łokcia i zaznacz pkt L. Przeprowadź przez niego linię prostopadłą, a przecięcia linii bocznych oznacz odpowiednio M i N(rys.).

rys5aOdległość LM podzielić na pół i zaznaczyć punkt. Do niego będzie sięgała głębokość zaszewki rękawa.  Zaszewka nie powinna mieć więcej jak 3cm. Ramiona zaszewki wychodzą poza linię rękawa o ok. 1,5cm i dlatego należy przerysować linię boczną zgodnie z ramionami zaszewki tak, jak na rysunku.

rys6aPo przeciwległej stronie od pkt M. zaznacz odległość 1,5 cm, jak na rys. i doprowadzić do niego linię od podkroju pachy. Następnie linię tę przedłużyć do nadgarstka. Nowa linia jest jakby „wklęsła” i obrazuje lekko zgiętą rękę . Linia nadgarstka również zostaje zmodyfikowana, aby przy zgiętej pozycji ramienia rękaw nie był zbyt krótki z tyłu i zbyt długi z przodu (rys. )

rys8aUWAGA: to jest podstawowy krój rękawa wąskiego. Rękaw koszulowy jest prosty, nie wymaga „łukowatej” formy i nie zwęża się ku dołowi. Rękaw koszulowy na dole jest zebrany w fałdkę lub marszczony oraz zamknięty w mankiecie.

Aby stworzyć krótki rękaw wystarczy na narysowanej bazie rękawa wąskiego wyznaczyć linię długości rękawa i ewentualnie ( ale niekoniecznie) zwęzić go po obu stronach po 1cm.

Comments

 1. Witam, czytam istrukcję, chcę spróbować uszyć bluzę na postawie własnego szablonu ale nie mam pojęcia jak dopasować rękawy. Chętnie skorzystam z Waszej instrukcji jednak nie wiem gdzie mierzyc następujacą długość „odległość od szczytu ramienia pleców do szczytu ramienia przodu”
  Mozna prosić o jakiś rysunek na maila. Z góry dziękuję

 2. Rękaw wychodzi za wąski, po co obwód bicepsa mierzyć jak się go nie wykorzystuje? Również nie wiem co oznacza odległość od szczytu ramienia pleców do szczytu ramienia przodu a dodatkowo jak zmierzyc głębokość pachy? Centymetrem na około to nie to więc jak, centymetrem od główki rękawa dokąd??

 3. Też nie wiem co to za szczyty ramienia. Czy to wpis dla doświadczonych krawcowych? Za dużo opisywania, za mało pokazywania moim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *