Wymiary potrzebne do podkroju pachy Szycie

Jeśli chcesz być za pan brat z wykrojami, niezbędne będzie je zrozumieć, a najlepszą drogą do ich zrozumienia jest wykonać je samodzielnie.

Dla przypomnienia- czerwone linie to linie wysokości biustu, gorsu, głębokości pachy mierzone od karku ( z wyjątkiem wysokości bioder).

Dla przypomnienia- czerwone linie to linie wysokości biustu, gorsu, głębokości pachy mierzone od karku ( z wyjątkiem wysokości bioder).

Od zera do efektu końcowego. Zrozumiesz wtedy, co i do jakiego stopnia możesz spokojnie poprawić  swój wykrój” z ręki”. Jak powiada nasza Maria: ” Przejdzie przez ręce- trafi do głowy”. Warto jest zrobić sobie swój podstawowy wykrój wg własnych wymiarów, bo tak powstałą formę można później swobodnie modelować i na jej bazie tworzyć wszelkie inne wykroje. trochę łamigłówek na początku, a później sama przyjemność. Dodatkowo, gdy nauczysz się chociaż podstaw kroju, stosowanie różnych trików przy szybkim modelowaniu okaże się banalnie proste. A więc powolutku, małymi kroczkami i zaczynamy. Zrób, bo naprawdę warto.

Siatka wykroju, to inaczej baza, na której możemy konstruować i modelować wykrój do indywidualnych wymiarów danej osoby. Na tejże bazie możemy rysować dowolne modele, więc warto wykonać go od razu, aby potem można było prawie ” z ręki” narysować formę. Oto jak się do tego zabieramy.

Forma wykroju przedstawiona na ilustracji sprawdzi się, ale tylko wtedy, gdy zostanie uważnie wykonana, a więc do dzieła.

Na początek warto skompletować wszystko, co będzie nam do tego potrzebne, czyli :

 • koleżanka, siostra, mama lub inna pomocnica
 • papier w dużych arkuszach
 • linijka 50cm i druga krótsza
 • marker lub ołówek
 • centymetr
 • nożyce do papieru

Kwestia jak wziąć miarę, została już opisana wcześniej. Na wszelki wypadek odsyłam do posta, w którym kwestia miar została opisana dość szczegółowo. Dla przypomnienia i na potrzeby tego tekstu będą nam potrzebne następujące wymiary:

 • długość sukienki
 • obwód biustu
 • obwód pasa
 • obwód bioder
 • wysokość biustu ( od punktu ramienia do szczytu biustu)
 • wysokość talii ( od punktu ramienia do talii)
 • wysokość bioder ( od talii do największego obwodu bioder)
 • długość ramienia
 • głębokość pachy.

Pierwszy wymiar: długość sukienki i pierwszy nagminnie występujący błąd, który popełnia mnóstwo początkujących krawcowych; mierzą odległość od ramienia do miejsca, gdzie ma sięgać sukienka i się przy tym schylają i powstaje długość absolutnie za krótka o jakieś 10cm. W tej sytuacji trzeba poprosić koleżankę lub inną osobę, aby dokonała tego pomiaru, podczas gdy ty stoisz prosto. Ta długość to nasza pionowa linia AB, którą rysujemy wzdłuż krawędzi naszego arkusza papieru.

Z punktu A należy wyprowadzić linię poziomą pod kątem prostym. Linia ta ma długość nie mniejszą niż 1/4 obwodu biustu lub bioder ( zależy, co mamy większe 🙂 ). Umownie dla większości rozmiarów niech to będzie 30cm. Ten odcinek nazwiemy AC. Proszę nie martwić się jeszcze tym, że wartość 30cm nie odpowiada faktycznemu wymiarowi. Na tym etapie jest ona umowna i ma funkcję orientacyjną.

Długość odcinka AC przenosimy na sam dół i na tej podstawie rysujemy dolny AD, następnie łączymy ze sobą punkty C i D. Tak oto powstał prostokąt, w który wpisana będzie forma naszej sukienki.

Teraz, w powstałym prostokącie należy zaznaczyć, gdzie znajduje się biust, talia i biodra. Wiemy to dzięki wziętej mierze; to nasze wymiary wysokości biustu , talii i bioder.

Gdzie zaznaczyć wysokość biustu? Wartość wysokości biustu ( wymiar od karku do szczytu biustu) zaznaczamy jako odległość na pionowej linii od punktu A i opisujemy jako punkt E. Tę samą wysokość zaznaczamy na przeciwnej linii pionowej (CD) i łączymy oba punkty w odcinek EE1.

Według tej samej metody rysujemy linię wysokości talii i opisujemy jako FF1 oraz linię wysokości bioder GG1. Odcinek HH1 ( na samej górze) to wymiar głębokości pachy. Nasza baza wygląda teraz tak

Pierwszy szkic siatki

Pierwszy szkic siatki

Powstała baza reprezentuje 1/4 danej figury. Ponieważ ciało jest symetryczne ( mniej więcej), nie ma potrzeby rysowania drugiej identycznej strony.

Teraz na powstałej bazie należy zaznaczyć jaki mamy obwód szyi. W tym celu obwód szyi dzielimy na 4 i tą wartość zaznaczamy od punktu A do I. Jest to wartość 1/4 obwodu szyi.

Odległość od I do J, to z kolei nasza szerokość ramienia (mierzona od nasady szyi do szczytu ramienia).

Wymiary potrzebne do podkroju pachy

Wymiary potrzebne do podkroju pachy

Z punktu J należy poprowadzić linię pionową do odcinka HH1 i zaznaczyć punkt przecięcia jako K. Ta linia (JK) posłuży nam na późniejszym etapie do konstrukcji pachy. Ok, czy powstała siatka przypomina tę z ilustracji poniżej

pełna siatka

pełna siatka

? Jeśli nie, sprawdź jeszcze raz czy żaden punkt nie został ominięty.

Jeśli wszystko gra, to świetnie, bo właśnie narysowałaś bazę, na której powstanie wykrój sukienki. Na razie prostej, ale małymi kroczkami do przodu.

W następnym wpisie przedstawię, jak narysować formę przodu i tyłu, a w kolejnym jak zbudować rękaw. Mam nadzieję, że do tej pory wszystko jest jasne i żadna z czytelniczek nie usnęła. 🙂


Comments

 1. Wspaniałe <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *