Wykrój spódnicy trapezowej Szycie

Oto odpowiedź na pytanie jak w pół godziny zrobić sobie wykrój spódnicy trapezowej i ołówkowej jednocześnie. Oddaję w wasze ręce krótką i prostą instrukcję, która mam nadzieję będzie wam służyć.

Za oknem pięknie świeci wiosenne słońce i zaczynam już myśleć o letniej garderobie. Musi być wygodna, przewiewna i kolorowa; w końcu lato idzie. Zacznijmy więc od spódnicy i to w miarę prostej i wygodnej- oto wykrój spódnicy trapezowej, którą uszyję przynajmniej w kilku wersjach. Wykrój spódnicy ołówkowej przy okazji, bo stanowi bazę wyjściową do naszej letniej trapezówki. Jesienią uszyjemy z niego wspólnie ze 3 eleganckie spódnice do pracy i na różne okazje, ale teraz szykuj się na letnie fanaberie. Ja pierwszą trapezówkę uszyję z białych koronek (instrukcja super spódnicy tutaj). A ty jaki masz pomysł na spódnicę trapezową?

Jak powiedziałam, bazą będzie tu spódnica ołówkowa, którą tak czy inaczej trzeba mieć w swoim zestawie i na bazie której można modelować dowolne inne fasony spódnic. Nie ma więc co za dużo rozwodzić się nad tematem tylko zabieramy się za nasz wykrój spódnicy trapezowej.

Jeśli któraś z czytelniczek pochyliła się nad naszym wcześniejszym postem „Jak przygotować wykrój sukienki„, to zapewne w lot się zorientuje, że wykrój spódnicy ołówkowej, to nic innego, jak… wykrój sukienki od pasa w dół. Będę więc tu powielać pewne informacje. Jednakże dla tych z Was, którzy nie są zainteresowani sukienką, będzie to całkiem użyteczny skrót informacji.

Jak zrobić wykrój spódnicy ołówkowej

Na arkuszu papieru należy narysować sobie siatkę wg ilustracji poniżej. Jeśli coś jest niezrozumiałe, polecam gorąco przeczytać post o „Jak zrobić wykrój- przygotowanie siatki” . Nie sądzę jednak, aby na potrzeby spódnicy było coś skomplikowanego. Wystarczy zastosować się do wymiarów podanych na rysunku, aby ją narysować na dużym arkuszu papieru

przód spódnicy

 

Teraz wystarczy zamknąć zaszewkę u góry za pomocą taśmy klejącej, a całą linię przerywaną przeciąć, aby wykrój mógł się swobodnie rozłożyć. Na poniższej ilustracji pokazują to zielone linie.

spódnica trapezowa

Tył spódnicy różni się nieznacznie od przodu, ale jednak się różni. Po pierwsze nie ma podkroju w pasie. po drugie zaszewka tyłu jest dłuższa. Może się również okazać, że powinna być głębsza niż 2cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wszyć mocniej, ale linia cięcia powinna być tak samo przeprowadzona od czubka zaszewki do samego dołu i rozcięta.

Sądzę, ze instrukcja jest prosta i łatwo ją zrozumieć.  Wykrój spódnicy trapezowej powinien być gotowy. Jeśli macie pytania to oczywiście piszcie. Chętnie poznam rezultaty waszych prac i pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *