Szycie na overlocku – krok po kroku Szycie

Spełniają się marzenia i stajesz się właścicielką jakże niezbędnego overlocka. Ale jak nad nim zapanować? No to jest okazja spojrzeć jak wygląda szycie na overlocku krok po kroku.

Maszyna ta jest faktycznie wielkim ułatwieniem w szyciu. Dobrze ustawiona i używana nadaje wykończeniom profesjonalny wygląd. Jest pragnieniem wielu. Poniżej znajdziesz kilka bardzo użytecznych informacji, jak usprawnić szycie na overlocku, aby każdy sądził, że praca wyszła spod ręki profesjonalnej krawcowej.

 1. Ustawienie naprężenia nici

Szczerze powiedziawszy, jeśli nie opanujesz tej czynności, to nigdy nie zobaczysz prawdziwych możliwości tej maszyny. Zwykle w overlockach jest szeroki wachlarz różnych ściegów, ale jak to zwykle bywa, często ograniczamy się do wykorzystania minimalnej ich ilości. To dlatego, że przezbrojenie maszynki zabiera jednak dużo czasu, a poza tym do bardziej złożonych ściegów potrzeba więcej szpul nici. Czasami się to po prostu nie opłaca, aby do jednego projektu kupować 5 szpul nici ( 4 na overlock i 1 na stębnówkę). W moim przypadku szyję najczęściej ściegiem na 3 nici i taki przedstawiam na zdjęciach. Zwykle kwestie ustawienia naprężeń są szczegółowo wyjaśnione w instrukcjach, warto więc je uważnie poczytać. Tu przedstawiam ogólną zasadę ustawienia naprężeń.

 • Aby łatwiej orientować się gdzie w naszym szwie znajdują się poszczególne nici, najlepiej jest nawlec różne kolory.

20160422_184739

 • Najbardziej optymalnie jest rozpocząć od ustawienia wszystkich naprężeń na 4. Patrząc na poszczególne kolory zorientujesz się, która nić wymaga większego naprężenia. Najprościej oczywiście jest ustawić nić z igły ( ciemna nić na zdjęciu). W moim przypadku akurat naprężenie zwiększyłam do 6, a nić prawie zniknęła z pola widzenia.
 • Jeśli nić górnej pętli ( czerwona na zdjęciu) zaczyna przechodzić na drugą stronę, wówczas należy zacząć zwiększać jej naprężenie
 • 20160422_184747 20160422_184851
 • Jeśli nić z pętli dolnej ( w tym przypadku beżowa) zaczyna przechodzić na drugą stronę, to oznacza, że jej naprężenie trzeba zwiększyć. W moim przypadku naprężenie tej nici zwiększyłam do 7.

Lekkie wystawanie góry pętelki czerwonej na zdjęciu powyżej oznacza, że należy zwiększyć naprężenie czerwonej nici jeszcze odrobinę. Taka delikatna korekta lekko zmniejszyła ten szew, nic nie wystawało i nic się nie rolowało.

2. Ustawienie noża.

Pozycja noża ma wpływ na wygląd szwu. Nóż odpowiada za mocne lub lżejsze przycięcie tkaniny zanim trafi pod igłę i chwytacze. Jeśli mianowicie, ustawimy nóż bardzo blisko płytki ( skręcony w lewą stronę), wówczas będzie on ciął dość głęboko, czyli tworzył bardzo wąski margines, natomiast pętla utworzona na palcu będzie od uciętego brzegu odstawała, ponieważ ona powstaje zawsze w tym samym miejscu. Jako rezultat zobaczysz, że pod igła znajduje się bardzo wąski margines materiału, a co za tym idzie, szew będzie płytki. Nie polecam zbytniego regulowania noża. Robimy to raczej w przypadkach, gdy mamy do czynienia z bardzo cienkimi lub bardzo grubymi tkaninami.

3. Mocowanie szwów.

To zwykle niemiła niespodzianka, ale tak już jest- overlock czyni cuda, ale nie szyje wstecz. Nie można więc w ten sposób zabezpieczyć szwu przed pruciem, jak na stębnówce. Istnieją jednak łatwe i szybkie sposoby, aby zabezpieczyć szew na początku i na końcu.

Przy rozpoczęciu szycia należy tkaninę wprowadzić do szycia, wbić igły i  wówczas należy podnieść stopkę, przeciągnąć wolny łańcuszek nici wzdłuż igieł jak na zdjęciu, opuścić stopkę i szyć dalej. Łańcuszek powinien się schować w szwie. Wystarczy, gdy wszyjesz w ten sposób ok 2cm, resztę można ściąć.

Zakończenie szwu można zrobić już przynajmniej na trzy sposoby.

Pierwszy – po prostu na końcu pracy zawiązać supełek.

20160422_121035

Drugi sposób – wolny pozostały łańcuszek z końca szwu należy nawlec przez igłę i za jej pomocą wciągnąć go wgłąb szwu.

20160422_193233

Trzeci sposób- tuż przy zakończeniu szwu podnieś igły do góry i wyciągnij trochę nici z górnych napinaczy, następnie unieś stopkę, przełóż szew na drugą stronę i szyj ok 2cm. Na zakończenie obetnij nitki.

  wykonczenie-overlockwykończenie-szwu-overlock

4. Szycie narożników

szycie na overlocku narożników może być kłopotliwe tylko przez pierwszych 5 minut. Gdy już znasz sposób, jak się do tego zabrać, zadanie to staje się wręcz zabawą.

Narożnik zewnętrzny, taki jak np. serwetka szyje się w następujący sposób. Przeprowadź szew do końca krawędzi lub jeśli szew nie będzie widoczny, 2-3 uderzenia igły dalej. Następnie podnieś stopkę, okręć materiał tak, aby kolejna krawędź znalazła się od razu pod igłą, opuść stopkę i szyj dalej. UWAŻAJ na pozycję krawędzi względem noża, on zawsze jest gotów coś uciąć.

narożnik-na-overlocku

 

Narożnik wewnętrzny wymaga troszkę więcej skupienia. Tym razem należy ułożyć tkaninę tak, aby tworzyła linię prostą i nie uda się to tak łatwo do póki w samym narożniku nie natniesz jej na głębokość max. 0,5cm. To nacięcie zniweluje naprężenie tkaniny, która łatwiej podda się wyprostowaniu. Szyj ten fragment powoli i ostrożnie, aby tkanina nie uciekła spod igły i jednocześnie, aby niższa krawędź nie wchodziła na nóż.

naroznik-wew-overlock

wew-naroznik-overlock

overlock-naroznik

5. Szycie po okręgu

Jeżeli przyjdzie ci szyć cokolwiek po okręgu, to pamiętać należy o tym, że z powodu łuku krawędź wchodzi pod igły pod pewnym skosem. To sprawia, że nieskontrolowany wyjdzie poza palec, na którym się tworzy pętla i wówczas materiał się namarszcza, a sam szew jest niepotrzebnie bardzo szeroki. W tym przypadku najważniejsze jest kontrolować samo wejście pod igłę. Ze względu na łuk tkanina powinna być nieco oddalona od noża. ważne, aby to kontrolować, bo przecież łuk został już wycięty.

kolo-overlock

Mam nadzieję, ze przedstawione powyżej sposoby okiełznania tej maszyny uznacie za przydatne. Szycie na overlocku jest fantastyczne i przedstawiłam tu jedynie rąbek jego możliwości.

Jeśli macie jakieś pytania bądź uwagi, to bardzo proszę piszcie je w komentarzach.

Tymczasem pozdrawiam i życzę sukcesów.


Comments

 1. Dzięki za rady co do mocowania, ja zazwyczaj robię supełek, ale pomyślę o schowaniu w szwie 🙂

 2. Magdalena Polok Says: Listopad 20, 2016 at 2:45 pm

  A czy szwy po łuku, wykonane na owerlocku, po wywinięciu na prawą stronę nie marszczą/ciągną materiału? Bo szyjąc na zwykłej maszycie zapasy na łukach nacina się a tych owerlockowych już chyba nie?

  • No raczej będą się trochę marszczyć. Można to zredukować prasując ( przyciskając) żelazkiem :-). Ja zwykle robię tak, że najpierw wszywam rękaw do podkroju pachy, a później przeszywam overlockiem razem z podkrojem; wtedy nie ma marszczeń.

   • Magdalena Polok Says: Listopad 24, 2016 at 10:49 am

    dziękuję za odpowiedź:) Zastanawiam się jeszcze czy da się popracować nad tym zmieniając transport, tzn. ustawić na wdawanie materiału. Muszę to sprawdzić w praktyce:)

 3. Witam super wskazówki. Ja dopiero zaczynam przygodę z owerlokiem i mam problem m in. Z zakanczaniem szwu ale przy wszywaniu ściągaczy, rękawów. Tzn miejsce w ktorym koniec szwu łączy sie z początkiem. Nie wiem jak to ladnie zakonczyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *