Spódnica – pierwszy poważny projekt Szycie

Oto krok po kroku uszyjemy wspólnie spódnicę. Jaki fason- wybierz spośród dwóch proponowanych, albo rozkloszowana, albo ołówkowa. Na pewno i jedna i druga będą stanowiły ważny element uzupełniający garderobę.

Zabierajmy się za robotę 🙂

  1. Przygotowanie wykroju

No cóż, jeśli spódnica jest prosta – klasyczna ołówkowa lub rozkloszowana -to szczerze powiedziawszy kopiowanie wykroju z arkuszy zajmie pewnie tyle samo czasu, co wykonanie go samodzielnie. Spróbujemy wobec tego zrobić go od zera . Będzie okazja przypomnieć sobie podstawy geometrii lub się ich w końcu nauczyć ;-).

Zobacz też mojego ebook-a

Jak Uszyć Spódnicę z Bawełnianych Koronek

Jak uszyc spodnice z bawelnianych koronek sewingpro pl 

 

Do wykonania wykroju będziemy potrzebować twoich wymiarów:

  • arkusza papieru
  • jakiś flamaster
  • linijka i centymetr krawiecki

Zaczniemy od spódnicy rozkloszowanej. Zgodnie z obietnicą teraz się dowiemy, po co nudzimy się i trudzimy się na lekcjach geometrii w szkole. Otóż, musimy pamiętać o wzorze na obwód koła , który wygląda następująco: L=2π r, przy czym r to promień, a liczba π dla uproszczenia ma wartość 3,14. Aby wszystko było jasne, zobrazowaliśmy to na rysunku

 

DSC05783

Spódnica z pełnego koła jest fajna, ale nie jest tu faworytką. W naszej opinii znacznie lepiej układa się spódnica z półkola. Łatwiej zapanować nad szytym brzegiem spódnicy, nie wyciąga się tak, jak ta z pełnego koła i nie dodaje kilogramów, a wygląda prawie tak samo. No i zużywa się na nią o połowę mniej tkaniny, a to chyba dobry argument. Oto jak się oblicza promień. W zasadzie można to ująć w ten prosty sposób: tak, jak poprzednio L dzieliliśmy przez 2π , tak teraz cały obwód pasa możemy podzielić przez 1π. Dla pewności prześledź zdjęcie2 i za chwilę przechodzimy do rysowania wykroju.

 

DSC05790a-600x448Wszystkie te obliczenia były nam potrzebne do jednego, ale jakże ważnego zadania: z którego punktu zacząć rysować obwód, żeby było w sam raz? Po to właśnie była nam potrzebna długość promienia. To zabieramy się do pracy i rysujemy nasz wykrój na papierze.

 

DSC05791Tak przy okazji, czy myślałaś kiedyś, po co w centymetrze krawieckim jest taka dziurka? Zaraz się przyda.

 

DSC05795Skorzystamy z tej dziurki i za pomocą szpilki przymocujemy centymetr dokładnie w narożniku. Teraz, trzymając pisak na ustalonym wymiarze, możemy rysować jak cyrklem.

 

DSC05798A oto, jak przedstawia się nasz wykrój.

 

DSC05799To na razie tyle. Wkrótce dopiszemy jak dalej postępować. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *