Rozchodzące się rozcięcie w sukienkach Szycie

Uszyłaś piękną rozpinaną sukienkę, której rozcięcie na dole rozchodzi się pokazując nie to, co byś chciała?

Czy widziałaś kiedyś, jak rozporek całkiem ładnej ołówkowej spódnicy rozchodzi się na boki sprawiając wrażenie, że spódnica za chwilę pęknie, a jest odpowiedniego rozmiaru. Podobna sytuacja z żakietem? Można to poprawić. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak zalecają robić to specjaliści od haute couture. Warto spróbować

Zdarza się czasem, że pomimo starannego wykonania wykroju wg nitki prostej i starannego szycia rozporek z tyłu naszej ołówkowej spódnicy uparcie rozchodzi się na boki. Podobnie „otworzy się” również rozpięcie spódnicy lub sukienki na przodzie, choć nie taki był zamiar. Jak sobie z tym poradzić? Bardzo prosto, ale potrzeba do tego trochę wyczucia. Należy poprawić wykrój rysując nową linię środka lekko po skosie. Tu właśnie potrzebne będzie wyczucie, bowiem kąt skosu zależny jest od kilku czynników. Przede wszystkim dobrze jest wziąć pod uwagę ciężar materiału, guziki, dziurki jak również i długość elementu. Oto, jak przeprowadzić taką modyfikację.

Na wysokości linii talii zaznaczamy punkt ok 1-1,3cm od środka ( jak na rysunku) punkt ten łączymy linią ze środkiem podkroju szyi. Tak powstałą linię przedłużamy do samego dołu modelu. Oczywiście, według tej nowej linii środka przenosimy rozkład wszystkich dziurek i umiejscowienia guzików. Należy pamiętać, aby w ten sam sposób przemodelować odszycia. Jednakże, gdybyśmy w odszyciach przemodelowali tylko środek, wówczas byłyby one wyraźnie szersze. Aby odszycia miały takie szerokości, jak w oryginale ich wewnętrzną linię również należy przesunąć zgodnie z nowo narysowaną linią środka. Czy będzie dużą komplikacją, jeśli powiem, że linię podszewki też należy konsekwentnie przesunąć w ten sam sposób?

Jak wspomniano wyżej jest kwestią wyczucia jak bardzo należy wykrój poprawić. Zależeć to będzie od ciężaru zastosowanej tkaniny, klejonek i usztywnień, ciężaru guzików, dziurek do guzików. Im cięższe poszczególne elementy, tym większy zapas należy dać. Tak więc:

  • tkanina typu gabardyna ok 3mm
  • metalowe guziki 3mm
  • klejonka usztywnienie 3mm
  • dziurki i plisa 3mm

RAZEM:

1,2-1,3cm to jest odległość punktu od linii środka na wysokości talii.

jak-poprawic-kroj-rozpinanego-przodu-2

W przypadku poprawiania kroju spódnicy należy od tylnego panelu odciąć zakładkę na rozporek wzdłuż linii środka. Następnie wyznaczamy nowy punkt środkowej linii na samym dole spódnicy w odległości 1cm od brzegu i łączymy go z górną krawędzią tak, jak przedstawiono to na rysunku. Do nowej linii środka dołączamy odciętą wcześniej zakładkę rozporka. Można również ten zabieg wykonać wstawiając pomiędzy linię środka a zakładkę papierowy klin.

jak-poprawić-wykroj-spodnicy-1

Tak oto drobna modyfikacja może wpłynąć na nienaganne ułożenie modelu na sylwetce. Mamy nadzieję, że owa porada będzie dla was przydatna.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *