jak zrobić wykrój sukienki Wykroje

Jak przygotować wykrój sukienki?

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis krok po kroku, jak to zrobić. Choć może się to zdawać żmudnym procesem, to gorąco polecam zrobić sobie kawkę lub herbatkę, usiąść wygodnie i przeczytać uważnie, a potem przystąpić do wykonania formy. Warto, warto, warto. Taki podstawowy wykrój będzie nam służył do tworzenia innych sukienek, a możliwości modyfikacji nikomu nie udało się zliczyć.

Na początku przygody z krawiectwem większość z nas chwyta za gotowe wykroje ze znanych stron internetowych lub magazynów. To wspaniałe udogodnienie, które oszczędza czas i fatygę; mamy w końcu wszystko gotowe. Po jakimś jednak czasie okazuje się, że jednak ten wykrój nie jest do końca taki, jakbyśmy chciały ( a to za wąskie w biodrach, a to za długa talia, itp. itd.), a najczęstszy problem, to „nie ma takiego fasonu, na którym mi zależy”. Wtedy okazuje się, że nie ma nic lepszego niż umieć zrobić sobie wykrój samodzielnie. No właśnie, ale jak zrobić wykrój sukienki krok po kroku? oto krótka instrukcja poniżej. Jest to jeden z kilku sposobów wykonania wykroju sukienki. Został uproszczony do minimum; nie wdajemy się na tym etapie w tłumaczenie jak powstaje zaszewka boczna i skąd jej wymiary, dlaczego podkrój pachy ma taki właśnie łuk. Gdybyśmy chciały wyjaśnić już tu wszystkie niuanse, wątpię, aby któraś z czytelniczek dotrwała do końca. Ale może teraz o tym jak zrobić wykrój sukienki :-).

Na początek należy zacząć od narysowania siatki. Do tego potrzebne nam będą następujące wymiary:

 • obw. szyi
 • obw. nad biustem
 • obw. biustu
 • obw. talii
 • wys. nad biustem (podkroju pachy)
 • szer. pachy
 • wys. biustu
 • wys. talii
 • wys. bioder

O tym, jak się takie miary bierze już pisaliśmy, więc kto jeszcze nie wie robi sobie kawkę lub herbatkę, siada wygodnie i zapoznaje się z tamtym postem. Kto jest zorientowany w miarach zaopatruje się w następujące materiały

 • arkusz papieru o wym. 100 x 60cm
 • linijka
 • ekierka lub inna miarka z kątem prostym
 • flamaster
 • kalkulator ( żeby potem nie było katastrofy z powodu błędnych obliczeń)
 • nożyczki
 • najtańszy marny materiał, stare prześcieradło lub jakakolwiek tkanina, na której można wypróbować formę

Przygotowanie siatki

Na arkuszu wzdłuż dłuższego boku należy narysować pionową linię o długości ok 90-100cm, w zależności jaka długa ma być nasza forma.

Teraz rysujemy linie poziome pod kątem prostym do tejże długiej linii. Najwyższa linia niech ma na razie długość ok. 22cm , później w razie czego można ją zawsze przedłużyć, jeśli wyniknie taka potrzeba.

Pozostałe linie to obw na biustem, obw talii, obw. bioder. Linie te umiejscowione są kolejno na wysokości podkroju pachy, wysokości talii i wysokości bioder ( patrz rys.)

Siatka do wykroju- jak zrobić wykrój sukienki

Siatka do wykroju- jak zrobić wykrój sukienki

Pozostaje jeszcze narysowanie linii pionowej, która wyznacza szerokość podkroju pachy. W tym celu należy zmierzyć tę wartość pod paszką za pomocą takiej linijki lub innego narzędzia ( choćby wyciętego kartonika) w sposób pokazany na ilustracji. Otrzymaną wartość należy podzielić na pół, a wynik przenieść na siatkę.

Jak narysować ramię i podkrój pachy

Zaczynamy od podkroju szyi wyznaczając 10cm w dół oraz w bok 1/4 obw. szyi. Na tym kwadracie należy wyrysować podkrój szyi.

Następnie od podkroju szyi przeprowadzić linię długości ramienia, która na samym końcu opada od linii siatki o 3cm. Naszą linię podkroju pachy dzielimy na 4 równe części. Teraz, od szczytu ramienia przeciągnij linię pomocniczą do środkowego punktu zaznaczonego na tej linii i zaznacz punkcik 1cm w lewo od tej linii. Na dole w  narożniku wyprowadź przekątną na około 2cm. Z najniższego punktu wyprowadź w kierunku boku piękny łuk najlepiej jak umiesz. Wyprowadź łuk od szczytu ramienia przez zaznaczony punkcik do dolnego łuku. jeśli nie jesteś zadowolona, to popraw ten łuk tak, aby miał płynne przejście. Zwróć jednak uwagę, aby nie powstał ci zbyt głęboki podkrój.

siatka - jak zrobić wykrój sukienki

siatka – jak zrobić wykrój sukienki

rys21

Jak wyznaczyć zaszewki

Różnica w obwodzie biustu i pasa jest na tyle duża, że bezwzględnie należy ją zredukować przy pomocy zaszewek. Jeden ze sposobów przeliczania zaszewek jest następujący: 1/2 obwodu biustu minus 1/2 obwodu pasa. Otrzymany wynik dzieli się na 3 . Np. 46–40=6: 3= 2cm .Wynik dzielimy na 3, bo mamy 3 zaszewki , które należy umiejscowić: pierwsza to wcięcie w talii, druga to zaszewka na brzuszku, a trzecia to zaszewka na plecach. Ale ponieważ przód sylwetki różni się od pleców, to i zaszewki te różnią się od siebie. I tak zaszewka z przodu nie musi być zbyt głęboka, natomiast zaszewka na plecach już tak i to znacznie. Dlatego zaszewka z przodu odda 1cm zaszewce tyłu i wówczas nasze wyniki będą wyglądały tak:

 • 2cm wcięcie
 • 1cm zaszewka przodu
 • 3cm zaszewka pleców

Pamiętaj, że są to wartości przykładowe, ty obliczasz dla siebie.

Zaszewka przodu

Na linii talii zaznaczamy 1/4 obw. naszej talii. Od tego odejmujemy 2cm na wcięcie w talii. Na pozostałym odcinku należy wyznaczyć środek, a następnie w obu kierunkach po 0,5cm ( wartość naszej zaszewki). Do góry należy wyprowadzić linię pionową do górnej i dolnej linii, jak na rysunku.

5cm w dół od obw. nad biustem zaznaczyć punkt, to nasz szczyt zaszewki. Drugi punkt na linii zaznaczyć 10cm poniżej talii. To zakończenie zaszewki. Teraz wystarczy połączyć punkty linią (rys. 4)

Jak zrobić wykrój sukienki - zaszewka przodu

Jak zrobić wykrój sukienki – zaszewka przodu

Zaszewka boczna biustu

Na linii pionowej, na której wyznaczaliśmy pionową zaszewką teraz należy zaznaczyć punkt na wysokości 2cm pod linią biustu. Od krawędzi podkroju pachy w dół zaznaczyć punkt na 3m . Na kolejnych 3cm znów zaznaczyć punkt; oba te punkty to głębokość zaszewki. Z dolnego punktu wyprowadzić linię w kierunku pkt2cm i zaznaczyć odcinek 10cm, a z tego miejsca w kierunku pierwszych 3cm i przedłuż do długości 10cm, wówczas zaszewka zamknie się równo. Jej koniec połącz z krawędzią podkroju pachy. Powstanie zaszewka jak na rysunku.

Jak zrobić wykrój sukienki - zaszewka boczna

Jak zrobić wykrój sukienki – zaszewka boczna

Jak zrobić wykrój sukienki - zaszewka boczna

Jak zrobić wykrój sukienki – zaszewka boczna

Linia bioder

Od powstałej zaszewki bocznej wyprowadź  linię w kierunku punktu wcięcia w talii i zaokrąglij ją miękko, jak na rysunku. Następnie na wys. bioder zaznacz ich obwód i przeprowadź linię łuku bioder ku dołowi ( rys.)

przodJak zrobić wykrój tyłu

Ponownie należy narysować siatkę na pozostałej części papieru. Podobnie, jak przy przodzie należy wykonać podkrój szyi, z tym że tym razem jest on znacznie płytszy, bo ma teraz tylko 3cm. Linię ramienia rysujemy w ten sam sposób, co na przodzie. Podkrój pachy z tyłu różni się od przodu. Teraz należy wyprowadzić linię od krawędzi ramienia do dolnego punktu na linii, a z narożnika znów wyprowadzić przekątną o dł. 2,5cm. i ukształtować piękny łuk, tym razem płytszy niż łuk przodu.

Zaszewka tyłu

Ponownie zaznaczamy 2 cm wcięcie na linii talii. pozostałą część linii dzielimy na pół i przeprowadzamy linię pionową do wysokości 15cm w górę ( to będzie szczyt zaszewki) i 15cm w kierunku linii bioder ( to będzie zakończenie zaszewki). Nasza zaszewka ma 3cm głębokości ( to wynikało z obliczeń i dodania 1cm), więc po obu stronach linii wyznaczamy 1,5cm.

jak zrobić wykrój sukienki

jak zrobić wykrój sukienki

Linia boczna bioder – podobnie jak na przodzie należy przeprowadzić linię łączącą krawędź pachy , talię i bioderka.

Tak powstała forma podstawowa, którą należy wyciąć , przenieść na tkaninkę i przeprowadzić jej modelowanie już na rzeczywistej sylwetce.

tyl

UWAGI:

 1. Przy wycinaniu pamiętaj, aby dodać 1,5cm zapasy na szwy oraz 3cm zapasów szwów bocznych
 2. Linie zaszewek są proste, ale ciało takie nie jest. Przy szyciu, zwłaszcza zaszewki poziomej biustu, należy ją przeszyć po łuku.
 3. 3. Jeśli któraś z zaszewek wciąż jest za luźna to śmiało ją wciągać, na tym właśnie polega próba.

To na razie tyle na początek, życzymy miłej zabawy, a już wkrótce następna porcja informacji, pozdrawiam.


Comments

 1. Dziękuję po stokroć za tę instrukcję! Szukałam takiego dokładnego i kompetentnego opisu 🙂

 2. Agnieszka Says: Czerwiec 9, 2017 at 2:02 pm

  Jeśli chodzi o talie to naprawdę trzeba odjąć te 2 cm plus 1cm zaszewki? Chcę uszyć sukienkę z tkaniny a nie dzianiny, to czy nie będzie ona za mała?

 3. Instrukcja przygotowania wykroju jest mega-super, serdeczne dzięki

 4. Ja właśnie planuję uszyć teraz taką letnią sukienkę z jedwabiu. Co myślicie? Nadaje się? Szukam teraz właśnie dużo informacji o jedwabiu w internecie i trafiłam między innymi na taki artykuł http://przepisnaszycie.pl/jedwab/ W sumie z dużej ilości rzeczy nie zdawałam sobie sprawy.

  • Jedwab to trudna tkanina i przeważnie droga.Istnieje mnówstwo tkanin z jedwabiu, począwszy od zwiewnej organzy po tkaniny zwarte i cięższe na garnitury czy zasłony. Jeśli szyjesz jedwab pierwszy raz, to proponuję zacząć od prostszej rzeczy, która pozwoli Ci sprawdzić jak się tkaninka będzie zachowywać. Ale ponad wszelką wątpliwość, zanim skroisz coś z materiału docelowego, warto zrobić próbę z płótna lub innej taniej tkaniny, aby na niej móc nanieść poprawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *