Podkroje i zaokrąglenia prasujemy prostopadle do brzegu elementu Szycie

Prasowanie to bardzo istotna część krawiectwa, a różnica pomiędzy ubraniami szytymi w domu, a tymi z mistrzowskim podejściem polega na właściwym użyciu żelazka i sprzętu do prasowania.

 Zapewne będzie okazja sprawdzić skuteczność tych zasad przy najbliższym szyciu. Na początek warto wziąć pod uwagę następujące zasady:

1. Prasowanie w procesie szycia to PRZYCISKANIE żelazkiem. Prasowanie poprzez PRZESUWANIE żelazka odbywa się dopiero na wyrobach gotowych.

2. Każdy nowo wykonany szew warto wyprasować najpierw wzdłuż linii szwu po obu stronach, a dopiero później otworzyć go i rozprasowywać. Aby zrozumieć dlaczego takie prasowanie ma znaczenie w couture, po prostu pociągnij palcami po niezaprasowanym szwie takim prosto ” z maszyny” i po rozprasowanym. Szew zaprasowany będzie ledwo co wyczuwalny pod palcami, podczas gdy niezaprasowany jest wyraźny.

3. Prasowanie szytych elementów odbywa się często z użyciem pary. Jednakże nie wszędzie używa się pary wychodzącej pod ciśnieniem z żelazka, ale za pomocą wilgotnej szmatki, przez którą prasujemy suchym żelazkiem. Użycie nadmuchu pary z żelazka może spowodować, że para dostanie się wszędzie. Prasowanie przez wilgotną szmatkę powoduje, że wilgoć skupia się tam, gdzie tego chcemy.

4. Kształty zaokrąglone takie jak podkrój szyi, rozprasowujemy ustawiając żelazko prostopadle do kierunku szwu.

Podkroje i zaokrąglenia prasujemy prostopadle do brzegu elementu

Podkroje i zaokrąglenia prasujemy prostopadle do brzegu elementu

5. Po uprasowaniu elementu nigdy nie wolno go zabierać ze stołu dopóki nie wystygnie.

 

6. Do prasowania niezbędne są chusty, przez które odbywa się prasowanie. Chusta zabezpiecza prasowaną tkaninę przed wyświecaniem i pozostawianiem znaków, dostarcza wilgoci w wyznaczonym obszarze, ale również przyspiesza suszenie. Wskazane jest mieć różne rodzaje chust.

Chusty i podkłady z flaneli wełnianej dobrze rozprowadzają wilgoć po prasowanej powierzchni. Gąbczasta struktura wełny sprawia, że wełniana chusta świetnie nadaje się do prasowania z użyciem dużej ilości pary.

Do prasowania przez mokrą chustę idealnie nadają się chusty 100% bawełniane o gładkim płóciennym splocie lub też lniane (bez żadnych wzorów, które mogą się odbić na tkaninie). Świetnie w tej roli spełniają się używane ręczniki, które dobrze trzymają wilgoć.

Prasowanie przez chustkę

Prasowanie przez chustkę

Do prasowania aksamitów zalecane są chusty z runem. Można wykorzystać również ręcznik frote ,pod warunkiem, że nie ma na nim żadnego wzoru.

Tkaniny delikatne i przezroczyste najlepiej prasować przez batystowe chusty.

Są jednakże tkaniny, które nie podlegają powyższym sposobom prasowania i pomimo stosowania najwyższej staranności i tak pokażą znaki zaprasowanych szwów. W takiej sytuacji należy przygotować sobie pasy z szarego papieru ( możemy wykorzystać czystą papierową torbę) o szerokości 5cm. Podczas prasowania wkładamy te pasy pomiędzy tkaninę, a zapas szwu i wtedy rozprasowujemy szew. Papier ten jest lepszy od zwykłego białego papieru, ponieważ wchłania więcej wilgoci.

Papierowe paski zapobiegają odbijaniu się szwu na tkaninie

Papierowe paski zapobiegają odbijaniu się szwu na tkaninie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *