Lamówki- szycie krok po kroku Szycie

Follow my blog with Bloglovin

lamowki

Lamówki- cudownie kolorowe tasiemki służące do wykończenia krawędzi, ale nie tylko. Nieprzypadkowo lamówki są barwne, o różnych szerokościach i z różnych tkanin. Ich różnorodność świetnie sprawdza się w różnych dyscyplinach rękodzieła.

 

Mogą zdobić bluzeczki, sukieneczki, spodnie i co nie tylko. Mogą służyć ozdobie figurek, jajek, laurek, karteczek i wielu wielu innych rzeczy. Lamówki są też nierozłącznym elementem patchworkowych projektów. Mają one jednak jedną wadę, z którą trudno się pogodzić zwłaszcza krawcowym mniej zorganizowanym: kiedy są potrzebne , to ich nie ma 🙁 albo są nie w tym kolorze, albo nie z tej tkaniny. jest na to sposób tak prosty, ze aż boli. Przy każdej okazji robić lamówki z końcówek tkanin, które mamy. A jak? Zobacz, jakie to proste. Ale najpierw parę słów wyjaśnienia

Wiele początkujących krawcowych może zachodzić w głowę po co zadawać sobie tyle trudu i kroić lamówki skośne, skoro można przecież uciąć je prosto. Sprawa ma się tak:

Lamówka ucięta wg nitki prostej nie nadaje się do obszywania brzegu, szczególnie gdy go „otacza” ( mam tu na myśli, ze owijamy ją wokół brzegu tkaniny), ponieważ jest mniej trwała. Jeśli jest ucięta zgodnie z nitką prostą , to na zaprasowanym grzbiecie teoretycznie przebiega jedna nitka. To powoduje, ze przy intensywnej eksploatacji nitka ta szybko pęknie, a lamówka się otworzy. Lamówka cięta ze skosa  na zaprasowanym grzbiecie składa się z wielu nitek i jest mocniejsza. Nie od razu dojdzie w tym miejscu do rozerwania.

Lamówka ucięta prosto nie nadaje się do obszywania zaokrąglonych krawędzi. Jeśli jednak zdecydujesz się prosto ciętą lamówkę przyszyć do zaokrąglenia, to ona nie będzie leżała, koniec kropka. Tylko lamówka cięta ze skosa ułoży się płasko na obszytym zaokrągleniu

Tylko lamówka skośna nadaje się do obszyć nawet z lekkim łukiem

Lamówka skośna również się pięknie nadda, jeśli tego będzie wymagała praca.

Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że lamówki skośnie będą tymi niezbędnymi

Czy opłaca się robić lamówki samemu?

Jak najbardziej. Po pierwsze to Ty decydujesz, jaki wzór ci odpowiada i jaka szerokość. Poza tym, czy zdajesz sobie sprawę ile metrów lamówki możesz wykonać z niewielkiego kawałka materiału? Aby rozbudzić twoją wyobraźnię powiem, że poniższe fotografie przedstawiają 3m 10cm lamówki zrobionej z kawałka tkaniny o wymiarach…38/38cm! Czy więc warto? Widzisz więc, że jeśli zostały ci gdzieś kawałki tkanin, które są na tyle duże, że szkoda wyrzucić i na tyle małe, że nie wiadomo do czego wykorzystać, to już teraz wiesz, co z nich zrobić.

Jak zrobić lamówki?

Zadanie jest proste, trzeba jedynie uważać, aby nie pomieszać kierunku tkaniny. Zaczynamy.

Rozłóż tkaninę pojedynczo na stole.

bias1

Złap za górny prawy narożnik i złóż go do dolnej krawędzi tak, aby powstał trójkąt

bias2

Nożyczkami starannie wytnij trójkąt i przyłóż go do lewej krawędzi tkaniny. ALE UWAGA: przyłóż brzeg do brzegu tak jak na ilustracji, a następnie przyszyj do siebie te dwa boki.

bias3

Teraz, na tak zszytych obu częściach narysuj zapas na szwy na obu brzegach

jak-zrobic-lamowki1

Po narysowaniu zapasów na szwy po obu brzegach, czas na zaznaczenie poszczególnych pasów lamówek. Wybierasz wymiar, który ci najbardziej odpowiada. Bez względu na to, jaki to wymiar, na końcu zostanie jeden pasek węższy od pozostałych.

jak-zrobic-lamowki2

Po narysowaniu pasów nadchodzi najważniejszy moment -prawidłowego spięcia. Każdy narysowany pasek nalezy ponumerować i napisać ołówkiem PO LEWEJ STRONIE odpowiednią cyfrę zarówno na górze paska, jak i na dole. Następnie łączymy oba końce naszego panelu tworząc rulon tak, aby szczyty pasków stykały się z końcami. Jednakże nie łączymy jedynki z jedynką, dwójki z dwójką, a przesuwamy je o jedno miejsce. W wyniku tego przesunięcia połaczymy jedynkę z góry z dwójką z dołu itd. Spójrz na zdjęcie. W wyniku takiego ułożenia jeden pasek pozostanie wolny z jednej strony, a drugi z drugiej.

jak-zrobic-lamowki3

Teraz należy starannie połączyć ze sobą linie i spiąć szpilkami

jak-zrobic-lamowki5

jak-zrobic-lamowki4

Spięte oba brzegi zszywamy na głębokość zaznaczonego zapasu.

jak-zrobic-lamowki6

A teraz już tylko nożyczki w ruch i tniemy wzdłuż narysowanych linii zaczynając od pierwszego bądź ostatniego paska. Nasza lamówka jest w tej chwili jakby spiralą, którą należy rozciąć, więc do dzieła.

jak-ciac-lamowki

jak-ciac-lamowki2

jak-zrobic-sobie-lamowki

W wyniku tej operacji powstało ponad 3m tasiemki, którą teraz zaprasuję i lamówka gotowa.

Napisz w komentarzach czy wykorzystywałaś już tę metodę. Czekamy na komentarze i uwagi.

Comments

  1. Świetny artykuł.Bardzo przejrzyście i szczegółowo napisany. Zaczynam przygodę z szyciem, więc bardzo ważne jest dla mnie, aby faktycznie było krok po kroku.

  2. Mimo że jest krok po kroku niestety nic z tego nie rozumiem. Albo źle składam, albo źle tnę… nie wiem już zupełnie jak to zrobić ;(

  3. Hurrra,wyszło!! 🙂 Popełniałam błąd przy składaniu w te „tube” 🙂 Swietny sposób, nie znałam go dotad i zawze zszywałam lamowke z kawakow,co było bardz czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *