Jak wszywać pasek Szycie

Kiedyś miałam straszne problemy z tym, jak wszywać pasek. Mogłam się natrudzić nad pięknym wykończeniem całej spódnicy, czy spodni, a na koniec cały efekt szedł na marne, bo wszystko psuł kiepsko wszyty pasek. Niby prosta rzecz, a jednak….

Trzeba też wziąć pod uwagę, że na co dzień mam do czynienia z paskami wszywanymi fabrycznie, przez specjalne maszyny dedykowane tylko do tej czynności. To oznacza, ze trzeba mieć dla siebie pewną dozę tolerancji. Tym niemniej , postaram się przedstawić krok po kroku jak wszywać pasek, aby wyglądał na jak najbardziej profesjonalny.

Są różne metody na krój paska. Niektóre wydawnictwa pokazują w swych wykrojach, że pasek jest prosty. W innych przypadka pasek jest krojony ze skosa lub wręcz lekko zaokrąglony. W tym artykule poznasz sposób na wszywanie paska prostego, który pokazała mi zawodowa krawcowa.

Na początek należy skroić pasek z zapasami na szwy po 1cm. Ponieważ pasek ten jest krojony prosto, więc czasami w instrukcjach szycia napisane jest, że można go złożyć na pół i zaprasować i już można przystąpić do szycia. Ja wolę jednak sposób, w którym obie części paska – przód i tył wycięte są osobno z tym, że tylną część paska robię o 0,3cm szerszą. Wyjaśnię to później dlaczego akurat tak. Skrojone paski oklejam po lewej stronie podkładem ( klejonką) dla lekkiego usztywnienia, aby pasek trzymał fason.

Oba skrojone paski zszywam, a następnie przekładam zapas szwu na stronę tylnej części i przeszywam razem

DSC06063

Taki zabieg sprawia, że szew jest bardzo płaski i, jak to mawiają niektóre krawcowe, wykantowany, a więc nie trzeba wkładać wysiłków w jego zaprasowanie.

Teraz można obrębić krawędzie paska. ja to zrobiłam overlockiem, ale prosty zygzak w maszynie też temu podoła.

Po obrębieniu należy pasek złożyć na szwie prawą stroną do prawej i zszyć boczne zakończenia i najlepiej to robić na tylnej części paska, bo tu jest odszyty zapas, ALE szew należy skończyć 1,3cm przed krawędzią. To dlatego, że krawędź trzeba wywinąć i przymocować do spódnicy, czy spodni.

DSC06069

Teraz dla ułatwienia, zaprasowuję krawędzie paska na szer. 1cm. Nie jest to konieczne, ale mi znacznie ułatwia pracę. Po zaprasowaniu wewnętrzna część paska powinna być nieco dłuższa.

DSC06076

Zewnętrzną część paska przypinam szpilkami do prawej części spódnicy i przyszywam. Oczywiście szpileczki usuwam, gdy zbliżam się do igły, bo nie chcę jej połamać 🙂

DSC06077DSC06078

Składam pasek i spodnią jego część przypinam szpilkami, ale na prawej stronie spódnicy zaraz pod paskiem. Gdyby zrobiła to od spodu, nie widziałabym przy szyciu szpilek i złamanie igły uderzającej w niewidoczną główkę szpilki lub jej korpus to kwestia czasu i to niedługiego. Zwłaszcza, ze szpilki wbijam wzdłuż szwu, a nie prostopadle. Powinno to wyglądać tak

DSC06081

Tak przypiętą wewnętrzną część paska przeszywam na prawej stronie spódnicy. Igła przy samej krawędzi paska. UWAGA, ponieważ szew ma być precyzyjne, to się nie spieszę i wam też gorąco polecam się nie spieszyć.

DSC06083

DSC06086

powyżej widzisz, jak wygląda ten szew z wierzchu, a poniżej fotka przedstawia szew wewnątrz spódnicy

DSC06088

Teraz pozostaje zamknąć wypustki paska. Można to zrobić maszynowo, jeśli stębnujemy pasek. Wtedy takie zamknięcie robi się jednym szwem, ale ja zrobiłam to ręcznie, bo mój pasek nie ma stębnowania.

DSC06089

Na zakończenie, jeśli jesteś zadowolona z uzyskanych efektów, pasek należy zaprasować i z robić w nim dziurkę.

Na zakończenie dodam, ze metod jak wszywać pasek jest naprawdę sporo i są mocno zróżnicowane. Zależy to od tego, jakie pasek ma zastosowanie ( np. jeansy mają trochę inaczej wszyte paski) i z jakiej tkaniny jest uszyty. Chętnie poznamy wasze uwagi, a jeśli znacie inną metodę , to się z nami podzielcie. tymczasem, mam nadzieję, że udało mi się komuś ułatwić życie ; przepraszam- szycie 🙂

Pozdrawiam, Kasia

Zachęcam do kupna ……

Kliknij w przycisk poniżej aby dokonać zakupu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *