Jak wszyć kryty zamek -krok po kroku Szycie

Niby w internecie jest już mnóstwo instrukcji na temat wszywania krytego zamka. Ja jednak postanowiłam przedstawić to ze swojej strony i wyjaśnić na co zwrócić szczególną uwagę, aby zamek leżał idealnie. Oto krótka instrukcja jak wszyć kryty zamek krok po kroku.

Jak obiecane powyżej, instrukcja ta będzie krótka i okraszona jak zwykle licznymi zdjęciami, gdyż – jak powiadają- jeden obraz jest wart 1000 słów. Częste pytanie wśród początkujących krawcowych jak wszyć kryty zamek zostaje tu wyjaśnione. Proszę się zaopatrzyć w herbatkę lub kawkę, usiąść wygodnie i czytać w skupieniu, a następnie przećwiczyć. Zawsze w tej kolejności.

Do ćwiczeń potrzebny nam zamek kryty, najlepiej taki 20 cm ( jak będzie dłuższy to nic się nie stanie)

2 kawałki tkaniny o długości boku 30-35cm

 

Najpierw składamy dwa kawałki materiału prawą stroną do prawej

20160410_153053

Od góry zostawiamy 18cm i od 18-tego centymetra zszywamy oba boki naszych tkanin na szerokość 2cm.

Następnie należy rozprasować szew. Brzegi niezszytych części również należy zaprasować na 1,5cm.

20160410_153227

Inny sposób na taki sam rezultat, to zszyć od góry do dołu obie części, następnie rozprasować, a następnie rozpruć. Osobiście nie stosuję tego sposobu, choć nie uważam go wcale za gorszy. Krawiectwo ma tę miłą cechę, że często istnieje wiele sposobów na ten sam rezultat. To świadczy o miejscu kreatywności w tej dyscyplinie. Ale wracamy do szycia zamka.

Teraz do krawędzi zapasów przykładamy zamek w ten sposób, aby języczek suwaka był na spodzie, a widoczne ząbki zamka na wierzchu. Odmierzamy odległość na jaką ma on być wszyty ( od góry czubek taśmy zamka na styk z krawędzią materiału) i zaznaczamy podcinając lekko nożyczkami  zarówno  zamek, jak i zapas. nacięcia te przenosimy na drugą stronę zamka i na drugi zapas składając na pół

20160410_153458

 

20160410_153343

 

 

Czynność ta jest bardzo pomocna zwłaszcza przy tkaninach, które się naciągają w trakcie szycia i niekoniecznie są to tkaniny elastyczne! W ten sposób można bez trudu kontrolować, czy zamek się nie przesunął i czy jest idealnie równo wszyty po obu stronach.

Rozpinamy zamek, układamy języczkiem do spodu. Nacinkę z zamka łączymy z nacinką zapasu przy po mocy szpilki i przyszywamy za pomocą normalnej stopki nie martwiąc się zbytnio czy nam równo idzie. No oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

20160410_153707

Ten szew ma na celu przytrzymanie zamka na pozycji, gdy będziemy go wszywać właściwą stopką do wszywania zamka. Suwak powinien znajdować się poniżej rozpoczęcia szwu o jakieś 2cm.

20160410_153818

 

Czynność powtarzamy po drugiej stronie. Zanim zaczniemy mocować drugą stronę, należy zameczek rozpiąć do końca.

20160410_154451

 

Teraz zakładamy stopkę do wszywania zamków krytych i zaczynamy wszywać zamek od góry POWOLI. Proszę, zwróć uwagę na to, aby taśma zamka nie rolowała się pod stopką tworząc tunel, inaczej trzeba to będzie spruć i zaczynać od nowa. Aby tego uniknąć można zamek przeprasować ( rozsunąć i każdą ze stron przeprasować, aby ząbki się odrobinę „położyły”). Szycie zakończ na 0,5cm przed szwem dolnym. Teraz wszyj zamek z drugiej strony.

Uwaga: po to prasowałyśmy obie strony tkaniny, aby mieć obraz, gdzie powinien być wszyty zamek. Zatem, przyłóż ząbki zamka do linii zaprasowania i dopiero wtedy przyszywaj. Jesli czujesz się niepewnie, to przypnij szpilką.

20160410_154035

Widziałam niejednokrotnie, że krawcowe ( nawet te mistrzowskie) wszywają drugą część zamka od dołu do góry, czyli w przeciwnym kierunku niż pierwszą stronę. Więc to się za grzech nie liczy. Ja byłam nauczona przez pewną krawcową, że zamek, nawet jeśli zamocowany, szyjemy zawsze w tym samym kierunku, czyli jak zaczęłaś od góry do dołu, to po drugiej stronie też od góry do dołu, choć to mniej wygodne. Znów kończymy 0,5cm przed dolnym szwem. Nie pozbywaj się szwu , który mocował zamek. Nie przeszkadza on w wyglądzie sukienki, ale jednocześnie trzyma zamek na miejscu i mało jest prawdopodobne, aby doszło do wyrwania zamka w trakcie użytkowania .

20160410_155117

Teraz zaciągamy suwak do góry, a języczek przekładamy przez szczelinę, która powstała ( nasze 0,5cm przed szwem). Gdy suwak jest już na wierzchu, można śmiało zaciągać zamek i dla nadania mu ostatecznego wyglądu, dobrze jest do zaprasować. Przełóż wszystko na lewą stronę i powinnaś zobaczyć, że pomiędzy ostatecznym przyszyciem zamka, a szwem łączącym obie tkaniny jest odległość 0,5cm a może troszkę więcej. Ja łączę to ręcznie, ponieważ na maszynie jest to zbyt dużo zabawy, chyba że umiesz. Jeśli odległość ta nie jest większa niż 0,5cm, to powiem szczerze, że jej nie zamykam, bo i tak wszystko trzyma mocowanie.

Pochwal się, jak Ci wyszło. Tak przedstawia się właśnie sposób jak wszyć kryty zamek krok po kroku.

Warto teraz wszyć go do spódnicy ołówkowej, bądź trapezowej, lub spódnicy z koła.

Mów śmiało, co było najtrudniejsze i jak byś to zmieniła.

Comments

  1. Agnieszka Says: Luty 2, 2017 at 3:36 pm

    Świetna instrukcja, dzięki! 🙂

  2. W poprzednich instrukcjach brakowało mi jak wszyć drugą stronę i tu znalazłam.Wszyłam za drugim razem idealnie.Mam stopkę która szyje po prawej i lewej stronie i również idealnie zszywa szew po wszyciu suwaka.Gratuluje wiedzy

  3. Instrukcja lepsza od poprzednich ponieważ wyjaśnione jest jak szyć drugą stronę suwaka.Kupiłam stopkę dustronną która również idealnie zszywa szew po wszyciu suwaka.Gratuluję

  4. Dziękuję za bardzo dobrą instrukcję. Dopiero zaczynam przygodę z szyciem i zepsuł mi się zamek w spódnicy. Pomyślałam,że to dobra okazja aby nauczyć się go wyszywać. Jestem bardzo zadowolona z efektu 😃

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *