Jeden wykrój druga bluzka-szycie krok po kroku . Szycie

Lubisz robić wykroje? Pewnie unikasz tego, gdy tylko to możliwe. Nie, żeby nie lubić, ale to jeszcze nie jest takie twórcze. Dopiero szycie dostarcza rozrywki! Posłużmy się wobec tego wykrojem, który już był. Oto projekt „Jeden wykrój- druga bluzka”. No tak naprawdę to już trzecia z tego samego wykroju. Dla was bluzka-szycie krok po kroku, tym razem z krótkim rękawem.

Miałyśmy już okazję zapoznać się z tym wykrojem. To prosty, bardzo wygodny model, który można zastosować na wiele sposobów. W dodatku świetnie maskuje Obszary, z których nie do końca jesteśmy zadowolone. Niczego nawet nie przerysowywałyśmy, a wykorzystałyśmy tę samą formę, co poprzednio. Nie skorzystałyśmy tym razem z rękawa, bo to przecież bluzka z krótkim rękawem, a część ramienia przechodzącą w kimono po prostu skróciłyśmy o 2cm. Długość bluzki również została nieznacznie skrócona, ale to już kwestia waszego wyboru. Co tu dużo mówić, wykrój daje dużo swobody w modyfikacjach. Relacjonujemy poniżej jak powstała bluzka-szycie krok po kroku.

bluzka-z-krotkim-rekawem

Jeśli jeszcze nie skorzystałyście, to otwórzcie link z wykrojem. Na nim po prostu skróciłyśmy ramię z rękawem, skróciłyśmy odrobinę długość, a rękaw poszedł precz. Poszczególne etapy szycia opisałyśmy w tym artykule i tam odsyłamy. Tu dzielimy się różnicami, jakie odróżniają obie bluzki. Tym razem obszycie podkroju szyi zostało wykończone tą samą dzianiną, która jest bardzo miękka. Niestety, w trakcie pracy okazało się, że jest również bardzo krucha i szybciutko puszcza oczka w miejscach, gdzie przędza została przecięta przez nić. Trzeba było szybko podjąć działania i zabezpieczyć defekt, a resztę obszywania podkroju wykończyć ręcznie ( to zajęcia dla Kaśki-ona lubi dziabolić ręcznie). To kara za nieposzanowanie zasad- nie zmieniło się igiełki na specjalną i jeszcze parę innych grzeszków.

Tak czy owak, podkrój szyi został szczęśliwie wykończony ręcznie i nie ucierpiał na tym ostateczny wygląd bluzki. Wszystkie inne szwy, podobnie jak w pierwszej i drugiej bluzce, zostały zrobione zygzakiem. Tu, poraz kolejny i na pewno nie ostatni chciałyśmy podkreślić, że w warunkach domowych nie ma lepszego ściegu. Nie ma. Zastosować odpowiednią igłę do dzianin ( której my nie zastosowałyśmy-wstyd) i dobrą nić i nie ma mocnych na taki ścieg. Doskonale pracuje razem z dzianiną, a nawet często lepiej od niej, łatwo się wypruwa na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i jest dostępny w każdej domowej maszynce. Czego chcieć więcej i po co komplikować sobie życie. Podobnie jak w poprzednich bluzkach zygzakiem zszyłyśmy nie tylko szwy boczne i ramion, ale również posłużył on nam do podwinięcia dołu i rękawów.

zygzak-jako-ścieg-elastyczny

Zygzak-jako-ścieg-do-jerseyu

No tak, przedstawimy teraz krótki plan, jak przebiegała kolejność wykonywanych czynności.

Bluzka-szycie krok po kroku

  1. Wycięcie modelu z podanego wcześniej jakże wszechstronnego wykroju.
  2. Spięcie przodu i tyłu wg podanych na wykroju nacięć.
  3. Zszycie zygzakiem
  4. Obrębianie overlockiem lub również zygzakiem
  5. Prasowanie szwów
  6. Wykończenie podkroju szyi za pomocą plisy wyciętej wzdłuż
  7. Zaprasowanie
  8. Podwinięcie rękawów i dołu bluzki
  9. Nałożenie nowej bluzki i w miasto 🙂

Szczerze powiedziawszy, doszłyśmy z Aśką do wniosku, ze opisanie tych czynności zajęło nam mniej więcej tyle czasu, co uszycie projektu. Dodamy to, co powinno być powiedziane na początku. Mianowicie, wszystkie bluzki zostały wykonane z jednego typu dzianiny, jersey wiskoza. Jest on cieniutki, ma piękny perłowy połysk i ma jedną wadę. Trzeba uważać przy prasowaniu, aby tkaniny nie wyświecić. Ale to już wiemy, bo o tym sama Kaśka napisała w tym artykule. Kto czytał ten wie.

A oto, co jeszcze powstało

kolejna-bluzka-z-rękawem-kimono

P.S. Zastanawiamy się właśnie z Aśką, czy tytuł „bluzka-szycie krok po kroku” nie jest zbyt skomplikowany, skoro były dwa kroki- krojenie i zszycie :-).

Pozdrawiamy, napisz nam swój komentarz, jeśli masz pytania. Jeśli chcesz pochwalić się swoim projektem, napisz komentarz tym bardziej i przyślij nam koniecznie zdjęcie efektu swojej pracy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *