Aksamit – jak sobie z nim poradzić Szycie

Aksamit to piękna tkanina, trudna do szycia. Wiele osób boryka się z kłopotliwą tkaniną, jaką jest aksamit. 

Dlatego mamy tu kilka ciekawostek dla zainteresowanych.

Aksamit bawełniany ma rzadki splot, przez co łatwo się naciąga i trudno utrzymać w jednej długości dwa zszywane kawałki tej tkaniny. Efekt ten znacznie potęguje runo, które się przemieszcza . Jest jednak kilka sposobów na to, aby trudności te choć w części przezwyciężyć.

1. Kierunek włosa w aksamicie ma kluczowe znaczenie. Gdy rozłożymy tkaninę prawą stroną do góry i pogładzimy ją dłonią to w jednym, to w drugim kierunku, wówczas wyraźnie odczujemy, kiedy gładzimy ją z włosem a kiedy pod włos. Tkanina pod włos ma głębszą barwę, z włosem za to widoczna jest delikatna poświata. Kierunek włosa ma kluczowe znaczenie w szyciu aksamitu. Jeśli przez pomyłkę skroimy i zszyjemy dwa kawałki aksamitu w różnych kierunkach, otrzymamy efekt jak gdyby zszyte były dwie różne tkaniny o innych tonacjach.

DSC05731-600x277

2. Aksamit się przesuwa. Dlatego zanim przystąpimy do szycia na maszynie musimy zadbać o jego właściwe zamocowanie. Można to zrobić na kilka sposobów:

* spinając ostrymi szpilkami równolegle do brzegu, ale w kierunku przeciwnym do igły ( zdjęcie ) i fastrygując

* fastrygując ukośnie

* używając specjalnego kleju w sprayu

DSC05733

DSC05737

3. Odpowiednia stopka do szycia aksamitu  to wg mnie stopka krocząca lub stopka z pierścieniami. Nie suną one bowiem po tkaninie i w ten sposób nie prowokują jej przesuwania. Naszym zdaniem właśnie takie rodzaje stopek zapewniają całkiem przyzwoity komfort szycia aksamitu. Zanim jednak dokonasz zakupu takiej stopki – a są one łatwo dostępne w necie, sprawdź jaki masz system mocowania stopki. Może się bowiem okazać, że zakupiona stopka nijak nie da się zamontować w Twojej maszynie.

4. Szyjemy z włosem – nawet jeśli wymagałoby to od nas szycia „z dołu do góry”. Zrozumiałe, że taka propozycja może budzić pewien opór, jednak warto spróbować na dwóch osobnych próbach : zszyć dwa kawałki pod włos i dwa kawałki z włosem, a różnica powinna być wyraźnie wyczuwalna.

5.  Prasowanie aksamitu  – i tu sprawy mają się inaczej niż w przypadku innych tkanin. Ze względu na włos aksamit prasujemy po lewej stronie. Jednakże, aby runo nie uległo zagnieceniu, układamy go na ręczniku. Podczas prasowania włos rozłoży się ładnie w pętelkach ręcznika i zachowa swój wygląd. Pamiętajmy, aby ręcznik był gładki bez żadnych wzorów.

DSC05744

DSC05745-370x260

6. Jak prać aksamit? jeśli jest to aksamit bawełniany, to można go wyprać ręcznie w letniej wodzie i nic nie powinno mu się stać. Można go śmiało wykręcać, ale nie wolno go zostawiać nie rozwieszonego. Zagniecenia na włosach będą wówczas niezwykle trudne do zlikwidowania, o ile w ogóle dadzą się wyeliminować. Co do innych aksamitów, lepiej stosować się do zaleceń producenta. Nie zapomnij się o to zapytać w sklepie; na metce producenta znajdą się wszystkie niezbędne informacje.

DSC057537. Przechowywanie aksamitu- na koniec właściwie ciekawostka. Aksamit najlepiej jest przechowywać zwinięty w rulon, a nie składany w kostkę, jak większość materiałów. Tak zwinięty nie będzie miał połamanych włosów, których wyprostowanie może zabrać mnóstwo czasu i wysiłku.

 

Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Was przydatne. Same nie lubimy płakać przy maszynie i z własnego doświadczenia wiemy, że łzy kiepsko się wchłaniają w aksamit 😉

Jeśli macie inne ciekawe uwagi na temat okiełznania aksamitu to piszcie do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *