Aksamit – jak sobie z nim poradzić Szycie

Aksamit to piękna tkanina, trudna do szycia. Wiele osób boryka się z kłopotliwą tkaniną, jaką jest aksamit. 

Dlatego mamy tu kilka ciekawostek dla zainteresowanych.

Aksamit bawełniany ma rzadki splot, przez co łatwo się naciąga i trudno utrzymać w jednej długości dwa zszywane kawałki tej tkaniny. Efekt ten znacznie potęguje runo, które się przemieszcza . Jest jednak kilka sposobów na to, aby trudności te choć w części przezwyciężyć.

1. Kierunek włosa w aksamicie ma kluczowe znaczenie. Gdy rozłożymy tkaninę prawą stroną do góry i pogładzimy ją dłonią to w jednym, to w drugim kierunku, wówczas wyraźnie odczujemy, kiedy gładzimy ją z włosem a kiedy pod włos. Tkanina pod włos ma głębszą barwę, z włosem za to widoczna jest delikatna poświata. Kierunek włosa ma kluczowe znaczenie w szyciu aksamitu. Jeśli przez pomyłkę skroimy i zszyjemy dwa kawałki aksamitu w różnych kierunkach, otrzymamy efekt jak gdyby zszyte były dwie różne tkaniny o innych tonacjach.

DSC05731-600x277

2. Aksamit się przesuwa. Dlatego zanim przystąpimy do szycia na maszynie musimy zadbać o jego właściwe zamocowanie. Można to zrobić na kilka sposobów:

* spinając ostrymi szpilkami równolegle do brzegu, ale w kierunku przeciwnym do igły ( zdjęcie ) i fastrygując

* fastrygując ukośnie

* używając specjalnego kleju w sprayu

DSC05733

DSC05737

3. Odpowiednia stopka do szycia aksamitu  to wg mnie stopka krocząca lub stopka z pierścieniami. Nie suną one bowiem po tkaninie i w ten sposób nie prowokują jej przesuwania. Naszym zdaniem właśnie takie rodzaje stopek zapewniają całkiem przyzwoity komfort szycia aksamitu. Zanim jednak dokonasz zakupu takiej stopki – a są one łatwo dostępne w necie, sprawdź jaki masz system mocowania stopki. Może się bowiem okazać, że zakupiona stopka nijak nie da się zamontować w Twojej maszynie.

4. Szyjemy z włosem – nawet jeśli wymagałoby to od nas szycia „z dołu do góry”. Zrozumiałe, że taka propozycja może budzić pewien opór, jednak warto spróbować na dwóch osobnych próbach : zszyć dwa kawałki pod włos i dwa kawałki z włosem, a różnica powinna być wyraźnie wyczuwalna.

5.  Prasowanie aksamitu  – i tu sprawy mają się inaczej niż w przypadku innych tkanin. Ze względu na włos aksamit prasujemy po lewej stronie. Jednakże, aby runo nie uległo zagnieceniu, układamy go na ręczniku. Podczas prasowania włos rozłoży się ładnie w pętelkach ręcznika i zachowa swój wygląd. Pamiętajmy, aby ręcznik był gładki bez żadnych wzorów.

DSC05744

DSC05745-370x260

6. Jak prać aksamit? jeśli jest to aksamit bawełniany, to można go wyprać ręcznie w letniej wodzie i nic nie powinno mu się stać. Można go śmiało wykręcać, ale nie wolno go zostawiać nie rozwieszonego. Zagniecenia na włosach będą wówczas niezwykle trudne do zlikwidowania, o ile w ogóle dadzą się wyeliminować. Co do innych aksamitów, lepiej stosować się do zaleceń producenta. Nie zapomnij się o to zapytać w sklepie; na metce producenta znajdą się wszystkie niezbędne informacje.

DSC057537. Przechowywanie aksamitu- na koniec właściwie ciekawostka. Aksamit najlepiej jest przechowywać zwinięty w rulon, a nie składany w kostkę, jak większość materiałów. Tak zwinięty nie będzie miał połamanych włosów, których wyprostowanie może zabrać mnóstwo czasu i wysiłku.

 

Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Was przydatne. Same nie lubimy płakać przy maszynie i z własnego doświadczenia wiemy, że łzy kiepsko się wchłaniają w aksamit 😉

Jeśli macie inne ciekawe uwagi na temat okiełznania aksamitu to piszcie do nas.

Comments

  1. Uwielbiam aksamit. Wraz ze lnem uważam uważam je za szlachetne tkaniny. Kupuję aksamit, kiedy tylko mogę, kolekcjonuję kolory. Zauważyłam, że nie z każdym jest taki problem. Być może zależy to od długości włoska, albo jego grubości. Równie ciężko szyje się sztruks ( w sumie to taki przeorany aksamit, jakby nie było):)Kombinowałam ostatnio, ale tylko teoretycznie, że może zwilżać go w miejscach, które mają być przeszywane, ale nie wiem czy to ma sens 😉

    • Nie moczyłabym. Raczej proponuję poszukać na google „stopka plastikowe rolki”. Sprawdziłam, jest fajna. I mało kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *