5 ćwiczeń szycia na maszynie dla początkujących Szycie

Pierwsze doświadczenie z maszyną do szycia może być bardzo stresujące. Wystarczy za mocno nacisnąć pedał, a maszyna wystartuje z kopyta. Dlatego mamy dla was 5 ćwiczeń  szycia na maszynie dla początkujących, czyli wieczorek zapoznawczy ze swoją maszynką.

Sama ostatnio przypomniałam sobie, jak to jest usiąść do swojej pierwszej maszyny. Przejęta sprawdzałam, czy tkaninka równo leży, noga na pedał i wiuuu. Panika, przerażenie. Co z igłą?! Cała! A łapy? Całe na szczęście. A gdy już prędkość została opanowana, to szew jakiś taki nierówny. Wszystko wymaga wprawy, takoż i nasze szycie. Dlatego, zamiast ćwiczyć na prawdziwych ciuchach, proponuję poćwiczyć na skrawkach tkaniny i skupić się  na naszej maszynce, która może nam mnóstwo zaoferować. Zobaczyć , jakie są możliwości.  Oto po kolei 5 ćwiczeń szycia na maszynie dla absolutnie początkujących. Bardziej doświadczone też mogą się pobawić.

Do ćwiczeń potrzebujemy kilka kawałków materiału. Najlepiej do takich ćwiczeń nadaje się stare prześcieradło, ale jeśli dysponujesz kawałkami wielkości 20-30cm , których do niczego nie wykorzystasz, to oczywiście też będzie dobrze. Te 5 ćwiczeń szycia na maszynie zrobisz tak szybko, że herbaty nie zdążysz dopić do końca, więc bierzmy się do zabawy.

1.Szycie od punktu do punktu – pamiętasz dawną zabawę połącz punkty? Teraz zrób to samo, ale maszyną do szycia. staraj się szyć jak najprościej. Narysuj na tkaninie kropki wg ilustracji poniżej, a następnie połącz je. Jaki powstaje z tego efekt- najlepiej zobaczyć po drugiej stronie .

kropki

2.Szycie prostej linii wzdłuż brzegów – ustaw stopkę tak, aby jej prawy brzeg ( patrząc z naszej strony) znajdował się w odległości 0,5cm od krawędzi tkaniny lub od razu na jej krawędzi. Teraz szyj wzdłuż krawędzi do końca, ALE NIE PATRZ NA IGŁĘ. Obserwuj w tym czasie położenie stopki. Nie szyj na dużej prędkości; szyj powoli i staraj się, aby ruch był płynny.

stebnowka-wzdluz-brzegu

3. Podwójna stębnówka – zwykle maszyny są przystosowane do szycia podwójnej stębnówki. Poznamy to po płytce, która ma wówczas szerokie wejście na igłę lub go nie ma. Jeśli takowe posiada, wówczas można zastosować podwójną igłę, ustawić odpowiednie naprężenia nici i lecimy. Wprawdzie zanim zaczniemy należy trochę czynności wykonać, ale nagroda za te wysiłki jest taka, że wychodzą nam idealnie odległości pomiędzy szwami.

Można to również zrobić jedną igłą. Użyj do tego próbki, którą wykorzystałaś w poprzednim ćwiczeniu. Ustaw stopkę prawą krawędzią do szwu. NIE PATRZ NA IGŁĘ, patrz na położenie stopki względem szwu, szyj powoli i patrz jakie cudo tworzysz.

podwójna-stębnówka-jedna-igla

podwojna-stebnowka-jedna-igla2

4. Szycie narożników – umiejętność absolutnie konieczna przy wykańczaniu narożników torebek, portfelików, poduszek, kołnierzyków i wielu wielu innych elementów. Dwie części tkaniny złóż prawą stroną do prawej i szyj wzdłuż brzegu. Zatrzymaj maszynę na 1cm przed końcem tak, aby igła pozostała wbita w tkaninę. Jeśli się tak nie złożyło, to ręcznie przekręcając koło wbij igłę. Teraz unieś stopkę, obróć materiał wokół igły tak, aby znów można było szyć wzdłuż krawędzi. Dzięki temu zabiegowi wywinięte narożniki będą wyglądały idealnie.

obrot-wokol-igly

5. Obrębianie zygzakiem – Ścieg zygzak można używać do różnych rodzajów podwinięć, do dekoracji, do mocowania bardzo rozciągliwych dzianin. Ścieg ten jest niedoceniany, a szkoda, bo odpowiednio użyty w wielu kwestiach może zastąpić z powodzeniem specjalistyczne maszynki.

Teraz ćwiczenie z prostego obrębiania. Ścieg ten zapobiega strzępieniu się tkaniny na uciętych krawędziach. Szyj wzdłuż krawędzi, ale staraj się, aby igła nie wychodziła poza krawędź tkaniny, ponieważ wówczas ten zygzak może podwijać nam tkaninkę pod spód i ja uwypuklić. Cały ścieg od lewej do prawej strony ma być na tkaninie. Zaleca się nawet, aby szyć go dość głęboko, a potem ścinać do odpowiedniej długości, ale ja preferuję szyć wzdłuż brzegu i jak zwykle powoli.

scieg-zygzak

zygzak-z-obcieciem

Tyle na początek. Tak banalnie wygląda tych 5 ćwiczeń szycia na maszynie dla początkujących. Jeśli opanujesz te 5 prostych ćwiczeń, to szycie będzie dla ciebie prawdziwą przyjemnością. Pamiętaj, w tych ćwiczeniach nie chodzi jedynie o doskonalenie twoich umiejętności, ale jest to doskonała okazja do poznania bliżej twojej maszyny do szycia. Musisz ją znać, jeżeli chcesz szyć fajne rzeczy. Nie potrzebujesz super atomowej maszyny sterowanej komputerem, aby uszyć coś fajnego. Tak naprawdę, jeśli nie masz cierpliwości do poznania swojego sprzętu i ulepszania swoich umiejętności, to za wiele nie stworzysz -nawet posiadając super sprzęt.

Pisz śmiało, co w szyciu jest twoim zmartwieniem, a my postaramy się dać ci rozwiązanie twojego kłopotu.

Comments

  1. świetne te ćwiczenia! na pewno spróbuję, żeby sie upewnić że sobie dobrze radzę z maszyną 😀 to będzie dobry sprawdzian. Że też wcześniej na to nie wpadłam… uczyłam się szyć z poradników, sporo się z nich dowiedziałam, ale tam takich ćwiczeń nie znalazłam, a szkoda. w każdym razie fajne uzupełnienie wiedzy i umiejętności, a poradniki tak czy siak warto mieć i czytać 😉 ja całą masę kupiłam tu http://www.galerialucznik.pl/ksiazki_i_poradniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *