15 sposobów na przyjemne szycie Szycie

Co z tego, że masz świetny plan na szycie nowego ciuszka, jeśli nie możesz zrealizować go sprawnie i z prawdziwą przyjemnością, bo albo całe minuty szukasz, gdzie powinna być nacinka, której zapomniałaś zaznaczyć przy krojeniu, albo nie zaznaczyłaś środka przodu i teraz walczysz na wyczucie gdzie to powinno być.

15 rzeczy, o których należy pamiętać , aby szycie było przyjemnością.

    1. Nożyczki  – powinny być ostre, mieć wygodny uchwyt i nie za długie. Dzięki ostrości i wygodnemu uchwytowi nie będą bolały ręce      ( zwłaszcza przy cięciu grubych tkanin), natomiast optymalna długość ostrzy ułatwi manewrowanie po krzywiznach wykroju.
Nożyce krawieckie zawsze muszą być ostre

Nożyce krawieckie zawsze muszą być ostre

2. Maszyna do szycia – zadziwiająco wiele osób mało kiedy zagląda do swojej maszyny, a ona wymaga regularnych konserwacji. Jeśli do tej pory nie oliwiłaś swojej maszyny, to czas najwyższy się za to wziąć. Co należy zrobić przy konkretnym modelu-jest na pewno opisane w instrukcji. W instrukcji również często wymieniane są najpopularniejsze problemy i jak sobie z nimi poradzić. Czytamy więc instrukcję i stosujemy się do zawartych w niej uwag, zanim wydarzy się kosztowna i długotrwała awaria. Wiedzą to najlepiej te krawcowe, które choć raz miały do czynienia z takim problemem.
3. Zanim skroisz– zmierz się i wybierz odpowiedni rozmiar wg tabeli. Może się okazać, że potrzebujesz inny rozmiar niż sądzisz. W końcu to szycie na miarę.

Przykładowy-wykrój4. Przygotowanie wykroju – podczas kopiowania wykroju nie zapomnij skopiować strzałkę wskazującą przebieg nitki prostej oraz wszystkie znaczniki i nacięcia. Jeśli je zignorujesz, czas szycia znacznie się wydłuży, a jakość wykonania może na tym ucierpieć.

5. Nitka prosta– przenosząc wykroju na tkaninę upewnij się, że strzałka oznaczająca nitkę prostą przebiega zgodnie z kierunkiem tej nitki na tkaninie oraz, że oznaczone są wszystkie znaczniki i nacięcia.

 

6. Zanim przystąpisz do krojenia sprawdź, czy tkanina się nie kurczy podczas prania. W tym celu wypierz ją przed przystąpieniem do pracy. W przeciwnym wypadku możesz się napracować przy szyciu, a efekt będzie widoczny do pierwszego prania. Możesz od tego odstąpić, jeśli tkanina podlega jedynie praniu chemicznemu. Niektórzy krawcy dekatyzują tkaniny prasując je na wysokich temperaturach i w dużej parze. Jest to jednak metoda ryzykowna; zawsze może się zdarzyć, że tkanina i tak się wstąpi.

zaprasowany środek ułatwi dalsze szycie

zaprasowany środek ułatwi dalsze szycie

7. Na skrojonych symetrycznych elementach takich jak spódnica, sukienka, pasek, bluzka-dobrze jest zaznaczyć przebieg środka; to ułatwi łączenie poszczególnych elementów ze sobą. Możemy to zrobić albo zaprasowując na pół te symetryczne elementy, albo robiąc płytkie nacięcie. Na koniec, po przyszyciu elementów, rozprasowujemy wszystko.

 

8. Materiał pod szwem się nie układa– dzieje się tak na wszystkich zaokrąglonych częściach, ponieważ obwód na samym brzegu jest większy niż przy szwie. To powoduje nieestetyczne fałdowanie się zapasu, np. pod szyją, w rękawach, szwy boczne przy biuście. Problem można zlikwidować nacinając tkaninę w przedstawiony na rysunku sposób.

Nacinki-na-zaokrąglonych-częściach9. Jeśli Twój model składa się z kilku tkanin w różnych kolorach, przed przystąpieniem do szycia zrób test czy któraś z nich nie farbuje. W tym celu wytnij małe próbki i zszyj ze sobą, a następnie wypierz i wyprasuj. W ten sposób możesz uniknąć katastrofy,zwłaszcza przy łączeniu tkaniny białej z innymi.

10. Szpilki – elementy zszywanej odzieży spinamy ze sobą układając szpilki prostopadle do kierunku szycia, jak na rysunku. W ten sposób tkanina pracuje swobodnie, a igła może bez złamania przejść nad szpilką, a jeśli na nią trafi, ześliźnie się bez złamania (pod warunkiem, ze szyjemy powoli). Spinanie wzdłuż przebiegu szwu powoduje falowanie materiału oraz, że tkanina nie podda się tak łatwo szyciu. Może to również powodować przesuwanie się jednej warstwy i w konsekwencji nierówne zszycie dwóch elementów. Szpilki mają być dobrej jakości; jeśli haczą tkaninę lub są trudno się w nią wbijają , nie ma co zwlekać, trzeba się ich pozbyć, zamiast niszczyć nimi swoją piękną tkaninę.

11. Prasowanie – prasujemy przez chustę bawełnianą lub wełnianą. Pomaga to uniknąć wyświecania się tkanin oraz ich przypalania. Inaczej prasuje się tkaniny welurowe; zamiast chusty bawełnianej używamy ręcznika bez wzoru ( więcej o aksamitach w osobnym materiale).

Prasowanie przez chustkę

Prasowanie przez chustkę

12. Igła w maszynie – zużyta igła może doprowadzić naszą pracę do ruiny. Igła krzywa może doprowadzić do ruiny nie tylko naszą pracę, ale i maszynę. Kupno i dobór odpowiednich igieł nie stanowi już w naszych czasach kłopotu, dlatego jeśli nasza igła jest lekko sfatygowana, po prostu ją wymieniamy. Uwaga: jeśli podczas szycia niepokoi cię dziwny dźwięk „dzwoniący” zacznij sprawdzenie od wymiany igły.

13. Krawędzie kroju – są takie elementy kroju, które będą narażone na wzmożoną pracę i są takie tkaniny, które natychmiast w tych miejscach się rozchodzą. Problem może pojawić się już przy przymiarce; tkaniny na szwach się rozchodzą. Powodem może być za gruba igła i nić, ale jeśli tkaninę cechuje rzadki splot najlepiej wzmocnić ją przed rozpoczęciem jakiegokolwiek szycia. W tym celu albo korzystamy z gotowych zakupionych taśm z klejem, albo przygotowujemy je samodzielnie wycinając je po skosie z włókniny usztywniającej. Taką taśmę przyklejamy żelazkiem do brzegu zapasu na szew, aby przytrzymała tkaninę podczas szycia i zabezpieczyła ją przed rozchodzeniem.

Podklejane krawędzie kroju uchronią tkaninę przed wysnuwaniem nitek

Podklejane krawędzie kroju uchronią tkaninę przed wysnuwaniem nitek

14. Stół, na którym kroisz– niewiele osób posiada stół krawiecki, o takiej powierzchni, że cała tkanina się na nim mieści. Przeważnie do dyspozycji mamy jedynie stół w jadalni. Bez względu na jego rozmiar dobrze jest wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które znacznie ułatwią precyzyjne krojenie, a są nimi: koc, ciężarki i kleszcze. Koc lub inna „czepliwa” tkanina, która zapobiegnie ześlizgiwaniu się krojonej tkaniny ze stołu. Ciężarki ( np. kawałki metalu), którymi możemy tkaninę przycisnąć. Kleszcze przytrzymają tkaninę przy krawędzi stołu.

Klamry-pomogą-utrzymać-tkaninę-przy-stole

Klamry pomogą utrzymać tkaninę przy stole

15. Pośpiech – najgorszy doradca. W szyciu nie chodzi o to, aby uszyć coś szybko. Tu chodzi o czerpanie przyjemności z samego procesu tworzenia i o satysfakcję z efektu końcowego. Prucie jest elementem nauki. Prują nawet mistrzowie krawiectwa, gdy nie są zadowoleni z efektów swojej pracy. Nie spiesz się, rób uważnie i dokładnie, a rezultaty będą widoczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *